Stomatologia dziecięca

Czego Jaś się nie nauczy…

…tego Jan nie będzie umiał. To na rodzicach spoczywa obowiązek, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach nawyk dbania o zęby i regularnych wizyt u dentysty. To jedyny sposób, aby zapewnić im zdrowie i oszczędzić nieprzyjemnych doświadczeń w przyszłości, gdy ubytki będą większe i będą wymagać większej ingerencji.

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja różni się od tej dedykowanej dorosłym. Zabiegi dla najmłodszych pacjentów są odpowiednio dopasowane do specyfiki ich zębów. Polegają głównie na profilaktyce i leczeniu zębów mlecznych oraz zębów stałych w początkowej fazie ich rozwoju. Dla naszych małych pacjentów, u których będzie konieczna większa ingerencja lub usunięcie zęba, mamy bezbolesny i całkowicie bezpieczny system znieczulenia komputerowego.

Kiedy zacząć dbać o zęby u dzieci? Już od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego. Od samego początku warto też przyzwyczajać maluszki do codziennego rytuału oczyszczania dziąseł i ząbków. A także do regularnych wizyt kontrolnych. Po raz pierwszy do dentysty powinniśmy zabrać dziecko gdy ma ok. 12 miesięcy, jest w trakcie ząbkowania i nie pojawiły się jeszcze u niego żadne dolegliwości w jamie ustnej.

Niestety bardzo często pokutuje przeświadczenie, że skoro zęby mleczne są tylko „na chwilę” to nie trzeba o nie szczególnie dbać. Nic bardziej mylnego. Ich zbyt wczesna utrata np. przez próchnicę, może powodować późniejsze wady zgryzu. Poza tym, już stan zębów mlecznych prognozuje, w jakiej kondycji będą zęby stałe.

W przypadku stomatologii dziecięcej kluczowe są wizyty adaptacyjne, poprzedzające leczenie. Dzięki nim dziecko ma okazję oswoić się z atmosferą gabinetu stomatologicznego i jego wyposażeniem, a także poznać lekarza i personel. To ważne, bo nabierając pewności siebie w takim miejscu, niemal na pewno uniknie lęku przed kolejnymi wizytami, już związanymi z leczeniem. Wizyty adaptacyjne to także doskonała okazja dla rodziców na to, aby porozmawiać z lekarzem czy np. poznać prawidłowe zasady pielęgnacji jamy ustnej u dzieci, także tych najmłodszych.

Na wizyty adaptacyjne, kontrolne i leczenie zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Kownacki-Dent rodziców z dziećmi, które ukończyły 1. rok życia.

Usługi, jakie oferujemy naszym małym pacjentom:

  • fluoryzacja, czyli pędzlowanie powierzchni zębów preparatem zawierającym związki fluoru,
  • lakowanie, czyli pokrywanie bruzd i zagłębień na powierzchni zębów specjalnym preparatem, tzw. lakiem szczelinowym,
  • wypełnienie zęba mlecznego,
  • usunięcie zęba mlecznego.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz i umów się na konsultację. tel.: +48 730 650 008
e-mail: rejestracja@kownacki-dent.pl