Kownacki-Dent

Ostatnia szansa na uratowanie zęba

Są takie sytuacje, w których samo leczenie endodontyczne (kanałowe) nawet z wykorzystaniem mikroskopu staje się niewystarczające. Ale i wtedy w Centrum Stomatologicznym Kownacki-Dent nie sięgamy po ostateczność i nie usuwamy takiego zęba, tylko dajemy mu kolejną szansę. Pozwala nam na to mikrochirurgia endodontyczna

Czym ona jest? To dość młoda dziedzina stomatologii, która dopełniła leczenie kanałowe. I znacząco przyczyniła się do tego, że wiele stałych zębów pozostało na swoim miejscu w jamie ustnej. Jej głównym celem jest bowiem leczenie w sytuacjach, w których leczenie endodontyczne (kanałowe) nie przyniosło spodziewanego efektu i jest niewystarczające. Jest to skuteczny zabieg i ratuje ząb przed usunięciem.

Kiedy mikrochirurgia endodontyczna może okazać się niezbędna? Na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym tkanek okołowierzchołkowych korzenia zęba. Jego pojawienie się wymaga ponownego leczenia. Często poprzez resekcję wierzchołka korzenia, czyli chirurgiczne usunięcie tkanek objętych stanem zapalnym wraz z niewielkim fragmentem korzenia. Tak oczyszczony kanał korzeniowy wypełnia się materiałem, ale nie tradycyjnie od strony korony zęba, ale właśnie od strony usuniętego zakończenia korzenia.

Dlaczego to takie ważne? Bo dzięki mikrochirurgii endodontycznej można leczyć takie powikłania, których nie udałoby się pokonać w inny sposób, jak tylko poprzez usunięcie zęba. Daje też szansę na zachowanie własnego zęba, który stał się oparciem dla większej pracy protetycznej (np. mostu) bez niszczenia jej.

Taki zabieg wymaga jednak niebywałej precyzji i doświadczenia oraz wsparcia najdokładniejszym sprzętem, materiałami i obrazowaniem 3D struktur anatomicznych. Centrum Stomatologiczne Kownacki-Dent spełnia wszystkie te kryteria, dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

pl_PLPolski
en_USEnglish pl_PLPolski