Higienizacja

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To powiedzenie znane jest chyba każdemu. Niby oczywistość, a jednak na stomatologiczny fotel trafiamy dopiero wtedy, gdy boli. Tymczasem skuteczna profilaktyka oraz okresowe i systematyczne kontrole pozwolą na stałe monitorowanie stanu naszych zębów i podjęcie leczenia zaraz na początku infekcji, a nie dopiero wtedy, gdy ząb sam da nam znać, że coś z nim nie w porządku. Mówiąc w skrócie, im lepiej będziemy dbać o własne zęby, tym dłużej z nami zostaną. 

Mimo tych oczywistych zalet, profilaktyka stomatologiczna to przez wielu wciąż zbyt często pomijany etap dbania o zęby. Tymczasem tworzący się kamień oraz osady sprzyjają namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do powstawania próchnicy, chorób przyzębia oraz nieprzyjemnego zapachu z ust.

Najprostszym sposobem zapobiegania chorobom jamy ustnej jest regularna higienizacja. Wykonywana zgodnie z zaleceniami WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, co sześć miesięcy* pozwoli cieszyć się zdrowym i bielszym uśmiechem przez długie lata.

Na czym polega higienizacja? To oczyszczanie zębów z nalotów. W Centrum Stomatologicznym Kownacki-Dent wykonywane przez stomatologa lub wykwalifikowaną higienistkę. Cały proces składa się z kilku bezbolesnych etapów:

  • scaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego to pierwszy etap. Najczęściej wykonuje się go metodą ultradźwiękową. Wibracje rozbijają kamień, a wypłukuje się go wodą,
  • piaskowanie, to usuwanie osadów oraz przebarwień, które jest uzupełnieniem scalingu. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem wypuszcza wodę wraz ze specjalnym piaskiem do zębów,
  • polishing, czyli trzeci krok w higienizacji, polega na dokładnym wygładzeniu powierzchni zęba i przestrzeni międzyzębowych. Służy temu specjalna pasta i narzędzia. Dzięki polerowaniu możemy ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego,
  • fluoryzacja to ostatni etap. To lakierowanie zębów fluorem, aby wzmocnić szkliwo i uodpornić go na próchnicę.

* U osób palących, noszących aparat ortodontyczny, posiadających uzupełnienia protetyczne lub implanty, a także u osób ze skłonnościami do odkładania się kamienia, zabieg higienizacji powinien być przeprowadzany częściej. W takich indywidualnych przypadkach zachęcamy do kontaktu z naszymi lekarzami.

Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz i umów się na konsultację. tel.: +48 730 650 008
e-mail: rejestracja@kownacki-dent.pl